ochmyblog.pl
Zasady gry

Zasady gry

Piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Jest grą zespołową, w której mecz odbywa się pomiędzy dwiema drużynami złożonymi z 11 zawodników w każdej ? przy czym każda drużyna może wyznaczyć także 7 zawodników rezerwowych (lub 11 w międzynarodowych ligach mistrzowskich). Mecze piłki nożnej są rozgrywane na prostokątnym boisku o szerokości od 4 do 90 metrów i długości od 90 do http://rehabilitacjadzieciom.eu/ 120 metrów. Na krańcach boiska są ustawione dwie bramki o wymiarach 7,32 metra na 2,44 metra.
Piłka używana w grze powinna mieć obwód od 68 do 70 centymetrów przy wadze od 410 do 450 gramów. Umieszczenie piłki w bramce owocuje zdobyciem tak zwanego gola oraz punktem dla drużyny. W wypadku niesportowego zachowania zawodników ich drużyna zostaje ukarana rzutem wolnym lub rzutem karnym, dokonywanym taśmociągi przez przeciwników. Indywidualni zawodnicy mogą ponadto otrzymać ostrzeżenie w postaci żółtej kartki lub zostać wykluczonymi z gry (czerwona kartka).
W trakcie meczu może dochodzić do wymian zawodników, jednak raz wymieniony piłkarz nie może już powrócić do gry. Czas trwania jednego meczu wynosi 90 minut, przy czym jest on podzielony na dwie połowy, trwające 45 minut. Ponadto sędzia może doliczyć do każdej połowy dodatkowy czas, po upływie którego zwycięzcą jest drużyna, która zdobyła więcej goli w trakcie gry. W wypadku gdy wynik wskazuje remis (a konieczne jest wyłonienie zwycięzcy), sędzia zarządza 30 minutową dogrywkę, podzieloną na dwie 15-minutowe połowy. Jeżeli dogrywka także nie przyniesie rozwiązania, następuje seria 5 rzutów karnych dla każdej z drużyn. Jeżeli to także nie pomoże, wykonuje się rzuty karne aż do wyłonienia zwycięzców.