ochmyblog.pl
Rzut wolny

Rzut wolny

Rzut wolny jest sytuacją w piłce nożnej, polegającą na zatrzymaniu gry i wznowieniu jej przez drużynę poszkodowaną z miejsca, gdzie przed momentem dokonano wybrane przewinienie ? takie jak faul czy zagranie ręką. Rzut wolny dzieli się na pośredni (gdzie szkoła wspinaczki przed osiągnięciem bramki wymagany jest kontakt z innym zawodnikiem) oraz bezpośredni (który nie posiada takiego wymogu).

Pierwszy z nich może być przyznany między innymi jeżeli bramkarz trzyma piłkę w rękach dłużej niż przez 6 sekund, dotknie ją po raz https://www.zeltech.pl/oferta/silniki-elektryczne drugi pod rząd po wypuszczeniu piłki z rąk w polu karnym, bramkarz złapie piłkę w ręce w polu karnym po umyślnym podaniu jej przez partnera z drużyny, gdy zawodnik prowadzi swoją grę w sposób niebezpieczny czy gdy przeszkadza przeciwnemu bramkarzowi w zwolnieniu piłki z rąk.
Rzut wolny bezpośredni jest przyznawany w wypadku gdy zawodnik podstawia (lub próbuje podstawić) nogę przeciwnikowi, kopie lub próbuje go kopnąć oraz gdy stosuje wobec niego (lub sędziego) przemoc i zaczepki fizyczne lub pluje na niego.