Futbol w Polsce
Futbol w Polsce

Futbol w Polsce

Początki piłki nożnej w Polsce są nie do końca znane, jednak historycy używają umownie dwóch dat ? 1889 oraz 1892 roku. Pierwszy z nich odnosi się do momentu, kiedy to Henryk Jordan przywiózł z Niemiec pierwszą "futbolówkę" i doprowadził do powstania w Krakowie tak zwanego Parku Jordana, będącego terenem wydzielonym do celów stricte sportowych. W 1890 roku Park rozpoczął zajęcia oraz turnieje w piłkę nożną, przeznaczone dla szkolnych drużyn sportowych. Drugi przytaczany rok opisuje wydarzenie, w którym działacz słynnego lwowskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" przywiózł pierwszą piłkę do gry z Anglii, co miało zaowocować pierwszym meczem w piłkę nożną we Lwowie, który ostatecznie odbył się dopiero dwa lata później.
Pierwsze "polskie" kluby piłkarskie zaczęły powstawać pod koniec XIX wieku, jednak w większości były one klubami o obco brzmiących nazwach ? takich jak Touring Club Lodz, ATC 1896 Liegnitz, SC Diana Kattowitz czy FC Danzig. Ponadto na wschód od Odry uczniowie lwowskich szkół założyli kluby Lechia, Czarni oraz Pogoń. Rywalizacja pomiędzy Lwowem a Krakowem doprowadziła do błyskawicznych narodzin kolejnych klubów, wśród których można wymienić między innymi Polonie Przemyśl, Jutrzenkę Kraków, Cracovia czy Korona Warszawa.
W 1911 roku na terenie najbardziej liberalnego zaboru austriackiego doszło Trener personalny opinie do założenia Związku Footbalistów Polskich, przekształconego później w Związek Polski Piłki Nożnej ? który po odzyskaniu niepodległości stał się istniejącym do dzisiaj Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Pierwsze mistrzostwa Polski w 1920 musiały być przerwane ze względu na postępującą wojnę polsko-bolszewicką, co zmieniło się dopiero w 1921 roku, kiedy to mistrzem Polski została Cracovia. Pierwszym polskim meczem międzynarodowym była z kolei gra przeciwko reprezentacji Węgier, którą przegraliśmy wynikiem 0:1. W 1923 PZPN został oficjalnie przyjęty w struktury FIFA, jednak także i w tym przypadku ulegliśmy Węgrom, przegrywając w 1924 roku olimpijski mecz wynikiem 0:5.
W 1934 roku nasza reprezentacja zadebiutowała na odbywających się wówczas eliminacjach do Mistrzostw Świata, odpadając z nich w wyniku porażki z Czechosłowacją. W 1938 roku udało się nam zakwalifikować do turnieju finałowego, zakończonego minimalną przegrana z Brazylią (5:6).

Dalszy rozwój piłki nożnej w Polsce jest datowany na lata powojenne, kiedy to dochodzi do powstawania coraz to kolejnych zespołów. Największymi osiągnięciami naszej reprezentacji do dnia dzisiejszego pozostają lata 1974 oraz 1982, kiedy to zdobyliśmy trzecie miejsce na mundialach w Argentynie i Hiszpanii. Aktualnie w Polsce działa około 5700 klubów, prowadzących rozgrywki na poziomach od Ekstraklasy aż po Klasę C.