Futsal
Futsal

Futsal

Futsal to odmiana piłki nożnej, rozgrywana na hali. Jej potoczna nazwa w Polsce to halówka, zaś dawniej używano określenia piłka nożna halowa pięcioosobowa. Pierwszy mecz piłki halowej odbył się w 1930 roku w urugwajskim Montevideo. Opisywana odmiana piłki nożnej szybko zyskała ogromną popularność, zwłaszcza w Ameryce Południowej. Mecz odbywa się na boisku o szerokości wynoszącej od 15 do 25 metrów i długości od 25 do 42 metrów (na zawodach międzynarodowych obowiązuje długość od 38 do 42 metrów, zaś szerokość wynosi od http://opakowania-wroclaw.pl/ 18 do 22 metrów).
Bramki mają szerokość 3 metrów i wysokość 2 metrów. W meczu biorą udział dwie drużyny, liczące maksymalnie po 5 graczy (w tym jednego bramkarza). Ponadto istnieje możliwość wystawienia graczy rezerwowych w liczbie maksymalnie 9 osób. Co ciekawe, bramkarz może się zamienić rolą z dowolnym graczem swojej drużyny na boisku.

Mecz nadzoruje dwójka sędziów ? główny oraz działający po przeciwnej stronie pola. W przeciwieństwie do klasycznego futbolu, obydwoje z nich mają prawo do napomnienia lub usunięcia wymiana okien pcv gracza (który nie może powrócić do gry), jednak decyzja sędziego głównego ma większą wagę. Ponadto reguły zakładają możliwość udziału trzeciego sędziego oraz tak zwanego sędziego czasowego, kontrolującego czas i przerwy w grze.
Sam mecz składa się z dwóch połów, trwających po 20 minut. W wypadku konieczności wyłonienia zwycięzcy sędziowie doliczają dodatkowy czas na rzuty karne. Podobnie jak w klasycznej piłce nożnej, zwycięża drużyna z większą ilością zdobytych bramek.

Pierwszym oficjalnym turniejem w piłkę halową był Puchar Ameryki Południowej z 1965 roku. Ponadto w 1971 roku powołano Międzynarodową Radę Futsalu FIFUSA, której zadaniem stało się ustalanie reguł oraz organizacja mistrzostw, które odbyły sie po raz pierwszy w 1981 roku. Spisanie zasad Futsalu nastąpiło z kolei w 1988 roku, przy okazji włączenia futsalu do kompetencji organizacji FIFA. Rok później odbyły się pierwsze mistrzostwa FIFA w piłce halowej w Holandii, z udziałem 16 reprezentacji narodowych. Od 1996 roku oficjalna nazwa zawodów brzmi Mistrzostwa Świata w Futsalu FIFA.

Zobacz stronę autora: Domki całoroczne na Kaszubach