Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, określane także mianem Pucharu Świata oraz mundialu są międzynarodowymi rozgrywkami, w których biorą udział męskie reprezentacje piłkarskie krajów , będące członkami organizacji FIFA. Pierwsze zawody odbyły się w 1930 roku w Urugwaju, którego reprezentacja została jednocześnie pierwszymi mistrzami świata w piłce nożnej. Nie licząc odwołania imprezy w 1942 i 1946 roku (w Opakowania tekturowe wyniku II Wojny Światowej oraz jej następstw), mundial odbywa się do dnia dzisiejszego co cztery lata.

Mistrzostwa są poprzedzane fazą eliminacji, która rozpoczyna się maksymalnie 3 lata przed kolejnymi rozgrywkami i mogą trwać ponad dwa lata.
Odbywają się one na wszystkich kontynentach i są organizowane przez lokalne federacje, podległe FIFA. Przyznaje ona określoną liczbę miejsc kwalifikacyjnych, które https://zeltech.pl/oferta/projekty-i-prefabrykacja-szaf-sterowniczych/ przypadają na dany kontynent. Po zakończeniu eliminacji 32 zwycięzców przystępuje do tak zwanej fazy grupowej turnieju finałowego i zostają podzieleni losowo na osiem grup po cztery drużyny każda. Po rywalizacji pomiędzy członkami danej grupy (gdzie gra odbywa się zgodnie z zasadą "każdy z każdym") dwie zwycięskie drużyny w grupie przechodzą do dalszych rozgrywek, gdzie przegrana oznacza zakończenie walki o puchar ? z wyjątkiem półfinałów, gdzie dochodzi do walki o trzecie miejsce przez przegranych. Całość imprezy kończy się finałem, gdzie naprzeciw siebie stają dwie najlepsze drużyny.
Na koniec mundialu poszczególni zawodnicy otrzymują także indywidualne wyróżnienia takie jak Złota Piłka (dla najlepszego zawodnika), Złoty But (dla najlepszego strzelca) czy Złota Ręka dla najlepszego bramkarza.